Za horskými gorilami do Ugandy, 2017

Hlavní důvod, proč jsme jeli do Ugandy, nebo proč všichni jezdí do Ugandy, je návštěva hoských goril buď ve Virunga parku nebo v nejstarším Africkém lese Bwindi. To jsou totiž jediné dvě lokace, kde horské gorily žijí. Nelze je spatřit jinde, ani v zoo. V zoo jsou pouze nížinné gorily. Cestovní agentury toto vědí velmi dobře a tak nasazují nehorázné ceny. Nejlevnější takovou, co jsem viděl bylo 1800 USD/osobu za tří denní výlet, z toho gorilí trek měl být jen 4-6 hodin a podle oficiálního ceníku UWA stál 600 USD. Pak si človék klade otázku, co agentury dají za těch zbylých 1200 USD. Lodge kolem parku jsou též drahé, nejlevnější vyjde na 300 USD za kemp, prostě rip off. Takže jsme to udělali na vlastní pěst. Zaplatili jsme přes UWA taxu 600 USD/osobu, pak jsme si zajistili transport do Kisora letadlem, ubytovali se v pěkném penzionu asi 50 km od parku na 50 USD a pak za 50 USD si najali místního taxikáře aby nás tam dovezl. Oproti cestovce máme navíc zážitek z letadla, viděli jsme jezero Mutanda a ráno jsme zachytili mlhy v údolí lesa Bwindi. A cestovy můžou klidně zkrachovat:)

Přilétli jsme do úžasné krajiny, plné zeleně s nádhernými sopkami parku Virunga. Abych byl přesný, tento park se nazývá Virunga v DR Kongu, kde je 9 z 12 sopek, 2 sopky leží na hranici s Rwandou a Ugandou a jedna sopka na hranici všech tří států. Ta Rwandská část se nazývé “Volcanoes NP” a Ugandská část “Magahinga gorilla NP”, pro jednoduchost ale můžeme celý park nazývat Virunga.

Po dalším nepříjemném handlování s černochy jsme se konečně dostali do příjemného penzionu, kde jsme byli následující tři noci zcela sami.

První večer jsme vyrazili na motorce kolem jezera Mutanda pozorovat západ slunce za sopkami parku Virunga, to bylo skutečně velmi pěkné. Ta vlevo má 4100 m.n.m a ta vpravo 3660 m.n.m., leží na hranicích Ugandy s Rwandou a DR Kongem.

Mimo sopek a krásného jezera jsme viděli okolní vesnice a vesničany ne nepodobné těm, co známe z jihovýchodní Asie. Akorát teda vždy když jsme sesedli z motorky, tak jsme měli asi 30 vteřin na to se rozhléhnout a udělat fotky než se na nás sesypali žebrající děti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s