Cestování po Gobi mimo sezónu, 2016

Možná světově nejvýznamnější přírodní útvar v Mongolsku jsou zpívající duny Khongoryn els. Mimo to, že se svými 200 metry jde o jedny z nejvyšších dun na světě, je poblíž skutečně slyšet zřetelný tón. Udělal jsem tam unikátní výstup na dunu. Vyrazil jsem a po pár metrech se ke mně přifařil čokl, který mě doprovodil až nahoru. Vůbec nevím odkud se tam vzal, ani proč se mnou šel. Najednou tam byl, a to nejbližší jurta byla dobrých 10 km daleko.:) Jinak chůze po duně není nic, co bych musel opakovat, člověk má pořád pocit, že se s ním sesune půda a zapadne někam do tekutých písků, plus každou chvíli zafouká nepříjemný písečný vítr. Jednou to ale za to stálo i díky tomu, že výhled nahoře byl neskutečný.

Čtvrtý den v poušti jsme sjeli k červenému kaňonu, kde byla v roce 1923 nalezena kostra tarbosaura. Od té doby byly v okolí vykopány další a další dinosauři a dodnes lze nalézt malém kůstky dinosaurů jen tak na zemi. Nějakou dobu jsme tam chodili a hledali a pak jsem odvalil jeden kámen a našel zkamenělinu dinosaura. Tak jsem si splnil dětský sen, když jsem se na chvíli stal paleontologem.

Nehostinnost místního drsného kraje jsem si okusil třetí den v poušti, kdy nám došla voda. Město bylo daleko a jediná záchrana byla jedna z nomádských jurt. Rozhodli jsme se, že se jich zeptáme. K jedné jsme přijížděli a to jsem si připadal jak na divokém západě. Mimo jurty, byla v okolí dřevěná větrná elektrárnička a rozpadlé prkenné přístřeší pro koně. Zvedal se prach a přísahal bych, že kolem prolétl chuchvalec roští. „Uvítat“ nás přiběhli dva vlčáci. Přívětivě to rozhodně nevypadalo. Nebezpečí nám asi nehrozilo, ale doufal jsem, že budou nomádi ochotní prodat vodu. Asi také nemají na rozdávání a další jurta mohla být třeba 50 km v hrbolatém terénu. Nakonec vše dobře dopadlo, nomádi byli milí a vodu nám prodali.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s