Year of BIG sea animals

Pro někoho byl rok 2019 rokem, kdy se oženil, pro jiného že spustili ve firmž nový produkt, pro dalšího mohl být ve znamení narození ditěte. Pro nás bude navždy 2019 rokem, kdy jsme cestovali za VELKÝMI MOŘSKÝMI ZVÍŘATY.

For someone was year 2019 a year when he got married, for someone the year symbolized lunch of new product, for other it will be the year when first kid was born. For me and my wife 2019 will forever be the year, when we travel to see BIG SEA ANIMALS.

Humpback whales (Keporkaci) at Tonga; Whitetip sharks (bíloploutví žraloci) in cave under Gato Island at Malapascua, Philippines (Filipíny); Mantas (manty) at Philippines, tuna (tuňák), marble ray (mramorový rejnok) and whaleshark (velrybí žralok) at Tubbataha reef, Philippines; Hammerhead school (hejno kladivounů) in Japan (Japonsko); Bull, nurse and sicklefin lemon shark (býčí a další žraloci) at Fiji (Fidži); Blue whales (plejtváci obrovští) AND dugong at Philippines

Po té co jsem takto objel místa s největšími mořskými tvory můžu říci, že je velice náročné se s nimi potkat. Z videa se může zdát, že jde o samozřejmost, ale každou cestu provázel veliký stres jestli je skutečně uvidíme (a o to pak větší nadšení, když ano) a v jakých podmínkách. Jsem rád, že se mi podařilo tyto velké tvory zachytit aspoň takto.

Velkých zvířat je dnes málo. Drtivá většina byla vylovena ve 20. a 21. století. Sice velrybaření existovalo již dříve, ale k masovému vyvražďování došlo až s vývojem harpuny 1870. Komerční velrybáři vylovili některé druhy z 99% dokud se to v 70. letech minulého století nepodařilo zastavit. Hlavně Norové, Britové a později pak Japonci a Rusové. Určitě není pravda, že by velrybaření ve velkém bylo nějkou součástí dlouhodobé kultury jakékoliv země. Keporkaci a plejtváci dnes nabírají na síle díky jejich ochraně, ale je zatím nejsou ani zdaleka na počtech, kde byly před 100 lety.

Žraloci jsou s námi přes 400 milionů let. Přežily dinosaury a dnes jsou ve větším ohrožení než kdykoliv jinde. Každý rok člověk zabije zhruba 100 milionů žraloků! (pro srovnání ročně zemře něco kolem 80 milionů lidí) To je přes 300 tisíc denně. Jak? Výlovem pro polévku ze žraločí ploutve do Číny nebo tím, že se připlete do lodního šroubu. A je to větší problém než u normálních ryb, které se dokáží rychle množit. Žralok plodí mladé až ve velmi pozdním věku a má jich jen několik. Žraloci vymírají.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s