Antarktida Last Degree expedice k Jižnímu pólu

“Nechtěl bys jet se mnou na Jižní pól?” Zeptal se mě zničeno nic táta, pár dní před štědrým dnem v roce 2018. Byl to pro něj rok, co šokoval a inspiroval všechny, když ve svých 70. letech zvládnul náročnou cestu Last degree k severnímu pólu. Je to velký závazek, musí se na to dobře připravit fyzicky, obrnit se psychicky, naučit se zvládat zimu (po dvou letech na Filipínách jsem zrovna otužilý nebyl) a v neposlední řade se všem kolem omluvit za “sobecky” strávený čas. Velkou část dovolené z práce bych netrávil s rodinou, ale někde na jihu. Na nic z toho jsem nebyl připravený, ani jsem nevěděl, zda to zvládnu. Ale šance je jen jedna. Tátovi bude 72 a každý rok je znát. Vlastně otázka není ani otázka, když existuje jen jedna odpověď. “Jdeme do toho!”

Měl jsem rok se připravit. A to bylo tak akorát. Domluvil jsem si to v práci, omluvil jsem se ze všech aktivit, u kterých bych se mohl zranit (jako třeba fotbal nebo horolezecká stěna) a naplánoval deseti měsíční tréninkový plán, který jsem zkonzultoval s naším Iron manem Petrm Lukoszem. Pak jsem si říkal, že bych měl do mého ročního plánu zařadit také nějaké hory a přihlásil jsem se Pilgrim tours na výstup na Elbrus, nejvyšší horu Evropy.

Tréning začal v půlce února. První měsíc jsem se jen protahoval. Pak od půlky března jsem si dal poměrně ambiciózní cíle, ale začal jsem zvolna. Jeden den výstup 50 poschodí, druhý den 5 km běh, další den 1 hodina fitko. Ještě jsem k tomu plaval, ale to jsem po nějakém čase opustil. Tuto kombinaci jsem udržel, jen jsem si přidával vzdálenost a zátěž. Od počátku jsem se soustředil, abych dělal nějaký cvik skutečně vždy, když si ho naplánuji. V tom spočívalo mé cvičení psychiky. Donutit se jít cvičit i když se mi ukrutně nechtělo. A donutil jsem se za těch 9 měsíců celkem 161krát. V listopadu jsem pak měl celkem 26 cvičebních dní (některé dvoufázové) v nichž jsem chodil jsem 150 poschodí s 16 kg batohem, běhal jsem 7 km to 4° kopce 10 km/h nebo hodinové fitko s pořádnou náloží. Celkově jsem za ten rok uběhl 420 km v průměru do 2.5° kopce, vystoupal 7000 poschodí s 10 kg batohem a strávil 50 hodin ve fitku. Cítil jsem se fyzicky připraven… jenže to zdaleka nestačí.

Táta na rozdíl ode mě už s pólem zkušenosti měl, a tak mi mohl dát cenné tipy na to, co za výbavu nakoupit. Nějaké rady jsme samozřejmě měli od agentury, která zajišťovala logistiku a průvodce, ale ti měli tipy zejména na Americký trh. Já potřeboval najít vhodné ekvivalenty na tom českém. Nakonec jsem se obešel bez nutnosti nakupovat v cizině až na tři výjimky. Nejteplejší bota na světě Baffin do -70 °C byla dostupná jen v USA, ale naštěstí Meiting jela do Sacramenta navštívit svou sestřenici, tak jsem si je nechal poslat tam a ona mi je dovezla. Další problém byl anorak. Polární bunda, která nezmrzne (podobně jako by zmrzly gore tex pro shellky). Hledal jsem hledal, ale nenašel, tak jsem si nakonec jen půjčil. No a pak maska přes obličej. Měl jsem balaklavu s windshieldem, a masku kolem krku, ale nakonec jsem si koupil v USA typ, který má v oblasti úst umělohmotné “dýchátko”. To byla skvělá volba, protože se skrz to dalo výborně dýchat a nevlhčilo se to od dechu a slin. Pak jsme řešili různé další vybavení = dvoje spodní merino vrstvy, fleeceku, malou péřovku, velkou parku, středně těžké kalhoty, péřové kalhoty. Systém čtyř rukavic – spodní lehké merino, střední rukavice a navrch expediční palčáky plus jedny záložní těžší kožené, které jsem měl většinu času, protože jsme nakonec místo palčáků používali zejména neoprenové návleky, pod kterými jsme drželi hůlky. Dále různé čepice, buff na krk, silné brýle proti sněhové slepotě a lyžařské brýle na cestu. Různé lahve, nádoby na jídlo, termosku, spacák (do -54 °C), dvě karimatky pro dobrou izolaci od sněhu, organizační pytlíky a tak podobně. Byla toho hromada, zásada byla nedělat příliš kompromisy. Až nás bude antarktický ledovec zkoušet, už pak bude pozdě si říkat, že jsme radši neměli šetřit.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s